Pazar, Aralık 11, 2016

Diksiyon Eğitim Programı

Kitleler, kalabalıklar huzurunda konuşurken sesimizin titremesi, kayması veya değişmesi, zihnimizden geçenleri istediğimiz şekilde ifade edememe, elimizi kolumuzu nereye koyacağımızı, nereye bakacağımızı, nasıl duracağımızı şaşırma, konuştuğumuz kişinin ilgisini uyanık tutamama, karşımızdaki insanları ikna edememe… Çoğu insanın yaşadığı doğal, olası problemler... Ancak sosyal yaşamımızı, kariyerimizi, aile yaşantımızı kısacası hayatımızın her alanını olumsuz yönde etkileyen bu unsurlar, alacağınız bu eğitim sayesinde yok ediliyor. Türkçe' yi daha doğru, daha etkili ve daha güzel konuşmanın ve bireysel gelişiminize katkıda bulunmanın yolu bu eğitime katılmaktan geçiyor. Eğitim süresince elde edeceğiniz asal kuralları iyice öğrenerek ve eğitim sonrası zamanlarda sıkça tekrar ederek, şaşırtıcı başarılar elde etmeniz mümkün.

Bilgimiz, birikimimiz, yeteneklerimiz ne kadar zengin olursa olsun, bu donanımımızı doğru ve güzel konuşmayla karşımızdaki kişi ya da topluluğa aktaramıyorsak, sahip olduğumuz bu zenginliklerden, yeterince yararlanamıyoruz demektir. Dili doğru bir biçimde kullanıp, onu güzel, etkileyici bir konuşmayla aktarmak bir kimlik göstergesidir.

Doğru, Etkileyici ve Güzel Konuşma Eğitimi Program İçeriği

NEFES, SES, ARTİKÜLASYON : Programda ilk ders; sesi tanıma ve sesin etkili kullanımını öğrenme, doğru nefes alma teknikleri, nefesi ölçülü kullanma ve nefes kontrolü üzerinedir. Bu eğitimin ardından katılımcılar; heyecanlandıklarında, topluluk önünde ya da bir görüşme esnasında nefeslerini kontrol altında tutmayı, bu sayede seslerindeki iniş ve çıkışları, titremeleri engellemeyi başaracaklardır. Ayrıca yaşantımızın her döneminde uygulayabileceğimiz temel ses açma çalışmaları ve nefes egzersizleri de bu programın konuları arasındadır.

DİKSİYON – FONETİK: Konuşma bilimi ve konuşma sanatı olarak adlandırabileceğimiz bu derste katılımcılar, ağızdan çıkan sesin özelliklerini tanımaya başlarken, nasıl daha anlaşılır konuşabileceklerini, tonlama ve vurgulamalarla doğru telaffuzun birlikte uyum içinde konuşmayı nasıl daha anlaşılır, ilgi çekici, renkli ve etkileyici hale getireceğini öğreneceklerdir.

KONUŞMA: Eğitmen etkileyici ve renkli konuşmanın, konuşulan kişi veya grupların ilgisini uyanık tutmanın, ikna kabiliyetinin sırrını bu derste katılımcılarla paylaşıyor... Konuşma sorunları nelerdir, psikolojik ve fiziksel sorunlar, sorunları aşma, konuşmayı etkileyici hale getirme, konuşmayı vurgu ve tonlamalarla renklendirme, topluluk önünde konuşma becerisini geliştirme, birebir konuşmalarda ikna, karşılıklı konuşmalar, günlük konuşmalar, amaçlı konuşmalar, hazırlıksız konuşmalar ve konuşmada vücut kullanımı gibi farklı amaçlara yönelik detaylı ve kişilerin problemleri üzerinde tek tek kameralı çalışmalarla durulan bir eğitim programıdır.

DRAMATİK ÇALIŞMA: Dramatik çalışma, konuşmanın tekniğinin alınmasından ve alt yapının oluşmasından sonra yapılan uygulamadır ve eğitimin son aşamasıdır. Bu çalışmalar, konuşmadaki ifade gücünü zenginleştirmeye yöneliktir. Duyguların ve düşüncelerin doğru ifadelerle aktarılması ve etkili bir anlatım yapılabilmesi için bu çalışma yapılır.

TOPLU KONUŞMA DERSİ: Bu derse, katılımcılar kendi seçtikleri bir konuda konuşma hazırlayarak gelirler.Konuşmalar topluluğa hitaben ve kamera karşısında yapılır.

İLETİŞİM BECERİLERİ : Kişi, kişiler ve/veya topluluklarla kurulması gereken iletişimin güçlendirilmesi, etkili olabilmesi için yapılan çalışmaları ve daha fazlasını içermektedir.


SIKÇA SORULAN SORULAR

1- Bu kurs güzel konuşabilmek için yeterli mi?
Kursta size verilen tüm uygulamaları düzgün yaparsanız, ömür boyu yapmanız gereken egzersizleri uygularsanız, sizden istenen küçük ödevleri yerine getirirseniz bu kursun sonunda ortaya çıkan farkı kendiniz de çok rahat görürsünüz.

2- Ben iş yaşamında ve sosyal yaşamda daha iyi konuşabilmek için gelmek istiyorum. Doğru "konuşma kursu" bu mu?
Evet, bu kursumuz iş hayatında ve sosyal yaşamda kendini daha iyi ifade edebilmek, daha başarılı sunumlar yapabilmek isteyen katılımcılar içindir. Özgüven kazandırma yönüyle aslında kendini daha rahat ifade etmek isteyen herkesi ilgilendiren bir eğitim içeriğine sahiptir.

3- Eğitimin süresi ne kadardır devamsızlık yapabilir miyim?

Eğitimin süresi talep ve koşullara göre farklılık gösterebilmektedir. Diksiyon Eğitimi en az 30, en çok 200 saat olarak tertiplenmektedir.

4- Bu eğitime kimler katılmalı?
Türkçe’ yi kurallarına göre daha düzgün, akıcı ve anlaşılır bir şekilde konuşmak, kendini rahat ve etkili bir şekilde ifade etmek, bireysel gelişimine katkıda bulunmak isteyen herkes katılabilir.

5- Konuşmamda şive var. Bu konuşma kursuyla bunu düzeltebilir miyim?
Şive, standart bir eğitimden daha fazla uğraş gerektiren bir konudur. Özel ders almanız önerilir.

6- Topluluk önünde konuşurken çok heyecanlanıyorum. Diksiyon kursuyla bunu yenebilir miyim?
Eğitimimiz içinde çok sayıda topluluk önünde konuşma uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamalarda heyecan kontrolü ve heyecanı gizlemeye yönelik çalışmalar vardır. Cesaret arttırmaya yönelik farklı ve özgün çalışmalar sayesinde katılımcılar iletişim korkularından ve kaygılarından sıyrılabilmekte ve kendilerini daha doğal daha cesur bir şekilde ifade edebilmektedirler.

7- Diksiyon kursunda beden dili öğretiyor musunuz?
Birbirini takip eden hareketlerle değer ve önem kazanan, ses tonu ile desteklenen ve kelimelerle son şeklini alan karmaşık bir iletişim süreci olan beden diliyle ilgili detaylı bilgi sunulmaktadır.

8- Biz bu diksiyon kursuyla kurum olarak ilgileniyoruz, talep halinde eğitim tertipler misiniz?

Kurum bünyesinde gruplar oluşturarak diksiyon eğitiminin yanı sıra, iletişim becerileri, takım ruhu ve işbirliği konuları üzerine eğitimler alabilirsiniz

9- Dokümanlar nasıl temin edilecek?

Dokümanlar eğitmenden alınacaktır. (Kitap, derlemeler ve cd)

10- Diksiyon kurslarında genel katılımcı profiliniz nedir? Ne tip insanlar geliyor?
Katılımcılarımız genellikle çalışan genç kişilerden oluşuyor. Eğitimciler başta olmak üzere tüm sektörlerden ilgi görmektedir. Doktor, eczacı, avukat gibi birçok iş alanından katılımcının yanı sıra ev hanımları da dönem dönem ilgi göstermektedir. Ayrıca üniversite öğrencileri de eğitimlerimize sıklıkla katılıyorlar.

11- Bu bir diksiyon eğitimi midir? Başka diksiyon kurslarında verilen eğitim bundan farklı mıdır?
Diksiyon, bu eğitimin içindeki derslerden biridir. Halk arasında güzel konuşma eğitimleri "diksiyon kursu" ya da "diksiyon eğitimi" gibi ifade ediliyor. Bu eğitimiz diksiyon derslerini ve daha fazlasını içeriyor.

12- Eğitim sonunda katılımcılara neler verilecek?
Bu eğitime düzenli devam eden herkese Katılım Belgesi verilmektedir.

Bilgi talebi, görüş ve önerileriniz için iletişim:

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir